Grayhill, Inc. 38CSP7B21V2RT
38CSP7B21V2RT picture photo
Mfg. Part Number
38CSP7B21V2RT
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
38CSP7B21V2RT.pdf
Availability of 38CSP7B21V2RT
QUANTITY
38CSP7B21V2RT Order Process
Ship out your order
Specifications of 38CSP7B21V2RT
Internal Part NumberEIS-38CSP7B21V2RT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series38C
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)38CSP7B21V2RT
Related Links38CSP7, 38CSP7B21V2RT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
38CSP7B21V2RT Details Description
Related parts for 38CSP7B21V2RT
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS STR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf