| Internal Part Number | EIS-38FSP9B6M6RT | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 38F | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |