Littelfuse V20E510L1T
V20E510L1T picture photo
Mfg. Part Number
V20E510L1T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E510L1T.pdf
Availability of V20E510L1T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E510L1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E510L1T
Internal Part NumberEIS-V20E510L1T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy365J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E510L1T
Related LinksV20E5, V20E510L1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E510L1T Details Description
Related parts for V20E510L1T
MOSFET N-CH 560V 3.2A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf