| Internal Part Number | EIS-39.37-1-CN4490 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | CN4490 Conductive Tape | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | CN-4490 | |
| Shape | Tape | |
| Thickness - Overall | 0.002" (0.05mm) | |
| Width | 39.37" (1m) | |
| Length | 3' (914.4mm) 1 yd | |