Littelfuse 39018R2B5.5
39018R2B5.5 picture photo
Mfg. Part Number
39018R2B5.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV BOLT-
Datasheet Download
39018R2B5.5.pdf
Availability of 39018R2B5.5
QUANTITY
39018R2B5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 39018R2B5.5
Internal Part NumberEIS-39018R2B5.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current390A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension18.000" L x 3.000" W x 7.400" H (457.20mm x 76.20mm x 187.96mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)39018R2B5.5
Related Links39018, 39018R2B5.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
39018R2B5.5 Details Description
Related parts for 39018R2B5.5
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" STACKER datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
37POS DIE CAST SIDE ENT. datasheet.pdf