Littelfuse 39018R2C5.5X
39018R2C5.5X picture photo
Mfg. Part Number
39018R2C5.5X
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV EXT B
Datasheet Download
39018R2C5.5X.pdf
Availability of 39018R2C5.5X
QUANTITY
39018R2C5.5X Order Process
Ship out your order
Specifications of 39018R2C5.5X
Internal Part NumberEIS-39018R2C5.5X
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current390A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension17.875" L x 3.000" W x 6.380" H (454.03mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)39018R2C5.5X
Related Links39018R, 39018R2C5.5X Datasheet, Littelfuse Distributor
39018R2C5.5X Details Description
Related parts for 39018R2C5.5X
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MCP9800 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RING 26-22 AWG #2 SOLIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf
TB13 316L SS 4 GP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf