Rubycon 450TXW100MEFC18X35
450TXW100MEFC18X35 picture photo
Mfg. Part Number
450TXW100MEFC18X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450TXW100MEFC18X35.pdf
Availability of 450TXW100MEFC18X35
QUANTITY
450TXW100MEFC18X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450TXW100MEFC18X35
Internal Part NumberEIS-450TXW100MEFC18X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXW Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450TXW100MEFC18X35
Related Links450TXW100, 450TXW100MEFC18X35 Datasheet, Rubycon Distributor
450TXW100MEFC18X35 Details Description
Related parts for 450TXW100MEFC18X35
FIXED IND 15UH 250MA 1.92 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 3POS datasheet.pdf