Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392JB250K
392JB250K picture photo
Mfg. Part Number
392JB250K
Brief Description
POT 250K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392JB250K.pdf
Availability of 392JB250K
QUANTITY
392JB250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 392JB250K
Internal Part NumberEIS-392JB250K
Series392
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392JB250K
Related Links392J, 392JB250K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392JB250K Details Description
Related parts for 392JB250K
IC TXRX RS-232 3:3 2.7V 32LFCSP datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 2CH 24SOP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 45A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf