Vicor Corporation V150B24E150BS2
V150B24E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24E150BS2.pdf
Availability of V150B24E150BS2
QUANTITY
V150B24E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E150BS2
Internal Part NumberEIS-V150B24E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E150BS2
Related LinksV150B24, V150B24E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E150BS2 Details Description
Related parts for V150B24E150BS2
CONN CARD EXTEND 90POS .050" datasheet.pdf
IGBT 1200V 69A 417W TO247 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16SO datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 47MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf