Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392JB50K
392JB50K picture photo
Mfg. Part Number
392JB50K
Brief Description
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392JB50K.pdf
Availability of 392JB50K
QUANTITY
392JB50K Order Process
Ship out your order
Specifications of 392JB50K
Internal Part NumberEIS-392JB50K
Series392
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392JB50K
Related Links392J, 392JB50K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392JB50K Details Description
Related parts for 392JB50K
CABLE ENTRY HOUSING 9POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 2POS 3MM datasheet.pdf