Illinois Capacitor 395MKP275KJ
395MKP275KJ picture photo
Mfg. Part Number
395MKP275KJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
395MKP275KJ.pdf
Availability of 395MKP275KJ
QUANTITY
395MKP275KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 395MKP275KJ
Internal Part NumberEIS-395MKP275KJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.094" (27.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)395MKP275KJ
Related Links395MK, 395MKP275KJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
395MKP275KJ Details Description
Related parts for 395MKP275KJ
FUSE GLASS 1A 250VAC 8AG datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MEM CARD MICROSD 4GB CLASS 2 MLC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 16.384000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf