Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500GFW5VA
PPT0500GFW5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500GFW5VA
Datasheet Download
PPT0500GFW5VA.pdf
Availability of PPT0500GFW5VA
QUANTITY
PPT0500GFW5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500GFW5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500GFW5VA
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500GFW5VA
PPT0500GFW5VA Details Description
Related parts for PPT0500GFW5VA
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V PTH HDR/CLIP DR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS R/A PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 12POS 2MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf