Illinois Capacitor 397XMPL002MG19A
397XMPL002MG19A picture photo
Mfg. Part Number
397XMPL002MG19A
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 390UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
397XMPL002MG19A.pdf
Availability of 397XMPL002MG19A
QUANTITY
397XMPL002MG19A Order Process
Ship out your order
Specifications of 397XMPL002MG19A
Internal Part NumberEIS-397XMPL002MG19A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)255.1 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)397XMPL002MG19A
Related Links397XMPL, 397XMPL002MG19A Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
397XMPL002MG19A Details Description
Related parts for 397XMPL002MG19A
HOOK-UP SOLID 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 31.75UH T/H datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI4 datasheet.pdf
IC FPGA 378 I/O 900BGA datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG TRPL INV 8XSONU datasheet.pdf
TRANS LDMOS BROADBAND CDIP2 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf