Semtech 3AX222K5
3AX222K5 picture photo
Mfg. Part Number
3AX222K5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 5KV X7R NONSTND
Datasheet Download
3AX222K5.pdf
Availability of 3AX222K5
QUANTITY
3AX222K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3AX222K5
Internal Part NumberEIS-3AX222K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.370" L x 0.350" W (9.40mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3AX222K5
Related Links3AX2, 3AX222K5 Datasheet, Semtech Distributor
3AX222K5 Details Description
Related parts for 3AX222K5
IC REG LDO 2.5V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 72.5PSI MAX datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
33000UF 63V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf