Bivar, Inc. 3BWC12V-F
3BWC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
3BWC12V-F
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
3BWC12V-F.pdf
Availability of 3BWC12V-F
QUANTITY
3BWC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 3BWC12V-F
Internal Part NumberEIS-3BWC12V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating15mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Current - Test10mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak430nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 (3mm)
Size / Dimension-
Height (Max)5.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3BWC12V-F
Related Links3BWC, 3BWC12V-F Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
3BWC12V-F Details Description
Related parts for 3BWC12V-F
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPOLAR SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 48"X66 datasheet.pdf
D4N-1A32 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf