Microsemi Commercial Components 3EZ11DE3/TR8
3EZ11DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ11DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ11DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ11DE3/TR8
QUANTITY
3EZ11DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ11DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ11DE3/TR8
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ11DE3/TR8
Related Links3EZ11D, 3EZ11DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ11DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ11DE3/TR8
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HDR RA DR.100 GP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
HAN3A RJ45 PLUG ADAPTER datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 120 OHM 4SIP datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL STB R/A SIG REC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf