Microsemi Commercial Components 3EZ12D5E3/TR12
3EZ12D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ12D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 12V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ12D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ12D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ12D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ12D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ12D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ12D5E3/TR12
Related Links3EZ12D5, 3EZ12D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ12D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ12D5E3/TR12
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DEV IP CORE DA-FIR GEN EC/ECP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FAN 220VAC 150X38MM WR datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf