Vishay/Dale WSLP2726L3000FEA
WSLP2726L3000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSLP2726L3000FEA
Brief Description
RES SMD 0.0003 OHM 1% 7W 2726
Datasheet Download
WSLP2726L3000FEA.pdf
Availability of WSLP2726L3000FEA
QUANTITY
WSLP2726L3000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP2726L3000FEA
Internal Part NumberEIS-WSLP2726L3000FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSLP Power Metal Strip® Current Sense Resistors
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0003
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2726
Supplier Device Package2726
Size / Dimension0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Height0.149" (3.79mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP2726L3000FEA
Related LinksWSLP2726, WSLP2726L3000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP2726L3000FEA Details Description
Related parts for WSLP2726L3000FEA
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1/2" datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 22 OHM 5% datasheet.pdf
TRIMMER 12K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN HAND 1750MM datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV24-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf