Microsemi Commercial Components 3EZ12DE3/TR8
3EZ12DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ12DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 12V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ12DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ12DE3/TR8
QUANTITY
3EZ12DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ12DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ12DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ12DE3/TR8
Related Links3EZ12D, 3EZ12DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ12DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ12DE3/TR8
TOOL STRIP/CUT PVC THHN 10-6AWG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight SOT-23-5 (MTP5) datasheet.pdf
BEVEL ENTRY CLIP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 32 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
36 PIN PLUG 1.27MM I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf