Microsemi Commercial Components 3EZ150D10E3/TR12
3EZ150D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ150D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ150D10E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ150D10E3/TR12
QUANTITY
3EZ150D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ150D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ150D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)550 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ150D10E3/TR12
Related Links3EZ150D1, 3EZ150D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ150D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ150D10E3/TR12
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 400V 16A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 28HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf