Microsemi Commercial Components 3EZ160D10/TR8
3EZ160D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ160D10/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ160D10/TR8.pdf
Availability of 3EZ160D10/TR8
QUANTITY
3EZ160D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ160D10/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ160D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ160D10/TR8
Related Links3EZ160, 3EZ160D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ160D10/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ160D10/TR8
LED ORANGE 8.5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 900 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 6UDFN datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 570MA 1.92 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf