Microsemi Commercial Components 3EZ160D10E3/TR12
3EZ160D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ160D10E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ160D10E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ160D10E3/TR12
QUANTITY
3EZ160D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ160D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ160D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ160D10E3/TR12
Related Links3EZ160D1, 3EZ160D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ160D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ160D10E3/TR12
FERRITE CHIP 180 OHM 600MA 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 3.2V CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
IC MUX 8CH I2C BUS 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf