Microsemi Commercial Components 3EZ170D5E3/TR12
3EZ170D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ170D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ170D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ170D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ170D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ170D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ170D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)170V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)650 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 130.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C