Microsemi Commercial Components 3EZ17D5E3/TR12
3EZ17D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ17D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ17D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ17D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ17D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ17D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ17D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)17V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ17D5E3/TR12
Related Links3EZ17D5, 3EZ17D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ17D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ17D5E3/TR12
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 23POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN SL IDT OPT G GOLD 7POS datasheet.pdf
42+2 S/BORE CRIMP CONN + J/S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 25A 125V datasheet.pdf