Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-55-2
HSM4-8-55-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-55-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 55MM
Datasheet Download
HSM4-8-55-2.pdf
Availability of HSM4-8-55-2
QUANTITY
HSM4-8-55-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-55-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-55-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.402" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-55-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-55-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-55-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-55-2
DIP CABLE - CDP14G/AE14G/X datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 700VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 6TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1.2MM 2POS SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 25W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf