Amphenol Industrial PT06CE-12-10S
PT06CE-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-12-10S
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-12-10S.pdf
Availability of PT06CE-12-10S
QUANTITY
PT06CE-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-12-10S
Internal Part NumberEIS-PT06CE-12-10S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-12-10S
Related LinksPT06CE, PT06CE-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-12-10S Details Description
Related parts for PT06CE-12-10S
IC SYNCFIFO 4096X36 15NS 128TQFP datasheet.pdf
MICRO TIM BU-CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 394.3 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/2 NYLON BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.15A 140 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 39VWM 65.5VC SOD57 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf