Microsemi Commercial Components 3EZ3.6DE3/TR12
3EZ3.6DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ3.6DE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ3.6DE3/TR12.pdf
Availability of 3EZ3.6DE3/TR12
QUANTITY
3EZ3.6DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ3.6DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ3.6DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ3.6DE3/TR12
Related Links3EZ3.6D, 3EZ3.6DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ3.6DE3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ3.6DE3/TR12
CONN HEADER .100 SNGL R/A 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
T8398B TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 63MM datasheet.pdf
SGE1510-5-2670A-2000C-200FQD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
ARINC GROUNDING TRACK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf