Microsemi Commercial Components 3EZ30D2/TR12
3EZ30D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ30D2/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ30D2/TR12.pdf
Availability of 3EZ30D2/TR12
QUANTITY
3EZ30D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ30D2/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ30D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)16 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 22.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ30D2/TR12
Related Links3EZ30D, 3EZ30D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ30D2/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ30D2/TR12
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf