Vicor Corporation VE-24B-CY-F3
VE-24B-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-CY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-24B-CY-F3.pdf
Availability of VE-24B-CY-F3
QUANTITY
VE-24B-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-24B-CY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-CY-F3
Related LinksVE-24B, VE-24B-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-CY-F3 Details Description
Related parts for VE-24B-CY-F3
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP2323 datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONNECTOR 50/60MM FOR WFE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf