Microsemi Commercial Components 3EZ36D/TR12
3EZ36D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ36D/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ36D/TR12.pdf
Availability of 3EZ36D/TR12
QUANTITY
3EZ36D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ36D/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ36D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)22 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ36D/TR12
Related Links3EZ36, 3EZ36D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ36D/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ36D/TR12
IC OPAMP QUAD LP CMOS 14-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS TIN SMD datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/1-15 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf