TDK Corporation CGA2B2C0G1H181J050BA
CGA2B2C0G1H181J050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H181J050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H181J050BA.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H181J050BA
QUANTITY
CGA2B2C0G1H181J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H181J050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H181J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H181J050BA
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H181J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H181J050BA Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H181J050BA
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 3.2V INV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf