Microsemi Commercial Components 3EZ36D10E3/TR8
3EZ36D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ36D10E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ36D10E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ36D10E3/TR8
QUANTITY
3EZ36D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ36D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ36D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)22 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ36D10E3/TR8
Related Links3EZ36D1, 3EZ36D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ36D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ36D10E3/TR8
RES 9.1K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf