Microsemi Commercial Components 3EZ4.3D5/TR12
3EZ4.3D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ4.3D5/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ4.3D5/TR12.pdf
Availability of 3EZ4.3D5/TR12
QUANTITY
3EZ4.3D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ4.3D5/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ4.3D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ4.3D5/TR12
Related Links3EZ4.3, 3EZ4.3D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ4.3D5/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ4.3D5/TR12
CAP FOR LED 5MM IVORY datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PROPORT 9PIN D-SUB+8 PIN F D datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 5A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TI900 TO-220 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1" datasheet.pdf