Microsemi Commercial Components 3EZ4.7D10/TR8
3EZ4.7D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ4.7D10/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ4.7D10/TR8.pdf
Availability of 3EZ4.7D10/TR8
QUANTITY
3EZ4.7D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ4.7D10/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ4.7D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ4.7D10/TR8
Related Links3EZ4.7, 3EZ4.7D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ4.7D10/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ4.7D10/TR8
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VOLTMETER 0-48VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf
LOW AGL RING 72MM 60DEG BLUE datasheet.pdf