Microsemi Commercial Components 3EZ4.7D5/TR12
3EZ4.7D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ4.7D5/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ4.7D5/TR12.pdf
Availability of 3EZ4.7D5/TR12
QUANTITY
3EZ4.7D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ4.7D5/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ4.7D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ4.7D5/TR12
Related Links3EZ4.7, 3EZ4.7D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ4.7D5/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ4.7D5/TR12
SSD 112GB 2.5" SCSI datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 9POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf