Microsemi Commercial Components 3EZ4.7DE3/TR8
3EZ4.7DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ4.7DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ4.7DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ4.7DE3/TR8
QUANTITY
3EZ4.7DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ4.7DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ4.7DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ4.7DE3/TR8
Related Links3EZ4.7, 3EZ4.7DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ4.7DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ4.7DE3/TR8
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/X datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 2.7K OHM 5% datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD-123FL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf