Microsemi Commercial Components 3EZ5.6DE3/TR12
3EZ5.6DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ5.6DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ5.6DE3/TR12.pdf
Availability of 3EZ5.6DE3/TR12
QUANTITY
3EZ5.6DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ5.6DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ5.6DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ5.6DE3/TR12
Related Links3EZ5.6D, 3EZ5.6DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ5.6DE3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ5.6DE3/TR12
IC CTRLR PWR SEQUENCE 4CH 24-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 40 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENS PROX M30 20MM DC2W-NO datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-36PF 200V TH datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-178MHZ SMI datasheet.pdf
RES 235 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ2 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf