Bourns Inc. CR0603-FX-4702HLF
CR0603-FX-4702HLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4702HLF
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4702HLF.pdf
Availability of CR0603-FX-4702HLF
QUANTITY
CR0603-FX-4702HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4702HLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4702HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4702HLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4702HLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4702HLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4702HLF
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 RND datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf