Microsemi Commercial Components 3EZ51D/TR12
3EZ51D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ51D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 51V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ51D/TR12.pdf
Availability of 3EZ51D/TR12
QUANTITY
3EZ51D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ51D/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ51D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ51D/TR12
Related Links3EZ51, 3EZ51D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ51D/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ51D/TR12
RES ADJ 2.0 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf
IC LATCH ADDRESSABL 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SGL WIRE SEAL FOR J.P.T.CON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CSTR,FRG,BF datasheet.pdf
OB BTS FT 5 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf