Microsemi Commercial Components 3EZ51DE3/TR8
3EZ51DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ51DE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 51V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ51DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ51DE3/TR8
QUANTITY
3EZ51DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ51DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ51DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ51DE3/TR8
Related Links3EZ51D, 3EZ51DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ51DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ51DE3/TR8
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 110W datasheet.pdf