Microsemi Commercial Components 3EZ56D/TR12
3EZ56D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ56D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ56D/TR12.pdf
Availability of 3EZ56D/TR12
QUANTITY
3EZ56D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ56D/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ56D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ56D/TR12
Related Links3EZ56, 3EZ56D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ56D/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ56D/TR12
IC REG LDO 3V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 8.1A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW U.FL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.5" NYL 0.062" RED datasheet.pdf