Microsemi Commercial Components 3EZ6.2D2/TR12
3EZ6.2D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ6.2D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ6.2D2/TR12.pdf
Availability of 3EZ6.2D2/TR12
QUANTITY
3EZ6.2D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ6.2D2/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ6.2D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ6.2D2/TR12
Related Links3EZ6.2, 3EZ6.2D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ6.2D2/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ6.2D2/TR12
SENSOR 1PSID 4V DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 6X312" A MED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RJI CORD 4X22/7 IP20OUTDOOR MULT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUEL INJ ASSY RCPT 2CKT BLK OPTC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf