Microsemi Commercial Components 3EZ7.5D5E3/TR12
3EZ7.5D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ7.5D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ7.5D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ7.5D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ7.5D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ7.5D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ7.5D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ7.5D5E3/TR12
Related Links3EZ7.5D, 3EZ7.5D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ7.5D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ7.5D5E3/TR12
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 34POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A HEADER SOLDER GP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 7.5MM datasheet.pdf
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN FFC FPC 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf