Microsemi Commercial Components 3EZ82D2/TR8
3EZ82D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ82D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ82D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ82D2/TR8
QUANTITY
3EZ82D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ82D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ82D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 62.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ82D2/TR8
Related Links3EZ82, 3EZ82D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ82D2/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ82D2/TR8
CONN PLUG SHROUD 4POS 12.3MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40H/AE40G/HKC40H datasheet.pdf
THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM FLATPOWER datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 28A datasheet.pdf