Tamura 3FL10-600
3FL10-600 picture photo
Mfg. Part Number
3FL10-600
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE
Datasheet Download
3FL10-600.pdf
Availability of 3FL10-600
QUANTITY
3FL10-600 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3FL10-600
Internal Part NumberEIS-3FL10-600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series3FL
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 1.2A, Series 600mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max6 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.60mm L x 39.60mm W
Height - Seated (Max)21.60mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3FL10-600
Related Links3FL1, 3FL10-600 Datasheet, Tamura Distributor
3FL10-600 Details Description
Related parts for 3FL10-600
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 47PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 86MHZ 16SOP datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 25POS datasheet.pdf
RES 30 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf