Sullins Connector Solutions ABB75DYHD
ABB75DYHD picture photo
Mfg. Part Number
ABB75DYHD
Brief Description
CONN EDGE .050 150POS DR TH
Datasheet Download
ABB75DYHD.pdf
Availability of ABB75DYHD
QUANTITY
ABB75DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB75DYHD
Internal Part NumberEIS-ABB75DYHD
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB75DYHD
Related LinksABB7, ABB75DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB75DYHD Details Description
Related parts for ABB75DYHD
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A DPAK datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 6CH 32-TQFN datasheet.pdf
IC ADC DRIVER TRUE ZERO 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MM X 100' datasheet.pdf