Littelfuse 3KP190C-B
3KP190C-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP190C-B
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 325.5VC P600
Datasheet Download
3KP190C-B.pdf
Availability of 3KP190C-B
QUANTITY
3KP190C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP190C-B
Internal Part NumberEIS-3KP190C-B
Standard Package100
Series3KP
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)199.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp325.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP190C-B
Related Links3KP1, 3KP190C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP190C-B Details Description
Related parts for 3KP190C-B
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf
CABLE W RGB COAX 50' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 30W datasheet.pdf