Littelfuse 3KP40CA-B
3KP40CA-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP40CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600
Datasheet Download
3KP40CA-B.pdf
Availability of 3KP40CA-B
QUANTITY
3KP40CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP40CA-B
Internal Part NumberEIS-3KP40CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series3KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP40CA-B
Related Links3KP4, 3KP40CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP40CA-B Details Description
Related parts for 3KP40CA-B
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC LVTTL/GTLP ADJ TXRX 48TSSOP datasheet.pdf
IC JITTER ATTENUATOR 24-TSSOP datasheet.pdf
PELTIER UT8,200,F2,4040,TA,W6 datasheet.pdf
SW SAFETY HORIZON ROLLER LEVER datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 2.5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER ASSY 160POS DL R/A datasheet.pdf