| Internal Part Number | EIS-3M1093-12X36YD | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 92, 1093 MSDS | |
| Standard Package | 2 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | 1093 | |
| Packaging | Roll | |
| Tape Type | Electrical | |
| Adhesive | Silicone Thermosetting | |
| Backing, Carrier | Polyimide | |
| Thickness | 0.0025" (2.5 mils, 0.064mm) | |
| Thickness - Adhesive | 0.0015" (1.5 mils, 0.038mm) | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) | |
| Width | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Length | 108' (32.9m) 36 yds | |
| Color | - | |
| Usage | Masking, High Temperature | |
| Temperature Range | 356°F (180°C) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 3M1093-12X36YD | |
| Related Links | 3M1093-, 3M1093-12X36YD Datasheet, 3M Distributor | |
 | 747830-4 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder | datasheet.pdf | |