3M 3M5558-4.5MMSQ-100
3M5558-4.5MMSQ-100 picture photo
Mfg. Part Number
3M5558-4.5MMSQ-100
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
3M 5558 4.5MM SQUARES 100/PACK
Datasheet Download
3M5558-4.5MMSQ-100.pdf
Availability of 3M5558-4.5MMSQ-100
QUANTITY
3M5558-4.5MMSQ-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3M5558-4.5MMSQ-100
Internal Part NumberEIS-3M5558-4.5MMSQ-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product3M Custom Die Cuts
Standard Package1
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series5558
PackagingBulk
Tape TypeIndicator
AdhesiveAcrylic
Backing, CarrierPolyester Film
Thickness0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width0.18" (4.50mm)
Length0.18" (4.50mm)